Hullett Takes First at Alma Open

Hullett Takes First at Alma Open

by Paige Ross, Sports Information Student Assistant

Alma, Mich. - The Alma College wrestling team hosted the sixth annual Alma Open on Saturday (Jan. 21) at Art Smith Arena, with over 150 wrestlers from approximately 30 schools participating.

Senior Trent Hullett (Jackson, Mich./Parma Western) was the top performer at the event for Alma, finishing first in the 184 pound weight class. After receiving a bye in the first round, Hullett posted a 14-4 major decision win in the quarterfinals. In the semifinal round, Hullett recorded his lone pin of the day over Logan Beaudoin of Olivet College. Hullett rounded out his day winning the first place match against Michigan State's Nick May with a 3-2 decision. 

Freshman Brendan Ladd (Ortonville, Mich./Brandon) also entered a solid performance, placing fourth overall at 133 pounds. After being pinned in the first round, Ladd came back and won two consolation rounds by decision and techincal fall, leading him to the third place match, where he fell by techincal fall to Michigan's Ben Lamantia. 

The Alma College wrestling team will be back in action on Friday-Saturday, Jan. 27-28, when they will travel to Wheaton, Ill., to participate in the Pete Willson Invitational, hosted by Wheaton College.

RESULTS

Open - 125

1st Place - Tomas Gutierrez of Eastern Michigan

2nd Place - Benny Gomez of Muskegon Community College

3rd Place - Drew Hildebrandt of Central Michigan

4th Place - Julian Saldaña of Michigan State

5th Place - Trevor Giallombardo of Ohio

6th Place - Corey Robinson of Muskegon Community College

1st Place Match

1st Place Match - Tomas Gutierrez (Eastern Michigan) won in sudden victory - 1 over Benny Gomez (Muskegon Community College) (SV-1 7-5)

3rd Place Match

3rd Place Match - Drew Hildebrandt (Central Michigan) won by major decision over Julian Saldaña (Michigan State) (Maj 16-5)

5th Place Match

5th Place Match - Trevor Giallombardo (Ohio) won by major decision over Corey Robinson (Muskegon Community College) (Maj 10-0)

  

Open - 133

1st Place - Lucas Hall of Michigan State

2nd Place - Jonathan Martin of Central Michigan

3rd Place - Ben Lamantia of Michigan

4th Place - Brendan Ladd of Alma College

5th Place - Cam Fender of Indiana Tech

6th Place - Christoper Poland of Eastern Michigan

1st Place Match

1st Place Match - Lucas Hall (Michigan State) won by fall over Jonathan Martin (Central Michigan) (Fall 5:24)

3rd Place Match

3rd Place Match - Ben Lamantia (Michigan) won by tech fall over Brendan Ladd (Alma College) (TF 18-2)

5th Place Match

5th Place Match - Cam Fender (Indiana Tech) won by injury default over Christoper Poland (Eastern Michigan) (Inj. 0:00)

  

Open - 141

1st Place - Dresden Simon of Central Michigan

2nd Place - Jwan Britton of Michigan State

3rd Place - Collin Vargo of Central Michigan

4th Place - Alex Hrisopoulos of Michigan State

5th Place - Mitchel Hrnyak of Central Michigan

6th Place - Reiley Brown of Central Michigan

1st Place Match

1st Place Match - Dresden Simon (Central Michigan) won by decision over Jwan Britton (Michigan State) (Dec 3-2)

3rd Place Match

3rd Place Match - Collin Vargo (Central Michigan) won by decision over Alex Hrisopoulos (Michigan State) (Dec 11-4)

5th Place Match

5th Place Match - Mitchel Hrnyak (Central Michigan) won by decision over Reiley Brown (Central Michigan) (Dec 2-1) 

 

Open - 149

1st Place - Jake Tucker of Michigan State

2nd Place - Jake Gutierrez of Indiana Tech

3rd Place - Zach Blevins of Eastern Michigan

4th Place - Tyler Meisinger of Michigan - Unattached

5th Place - Dylan Dolph of Ohio Northern

6th Place - Zachary Vatalare of University of Michigan Club

1st Place Match

1st Place Match - Jake Tucker (Michigan State) won by tech fall over Jake Gutierrez (Indiana Tech) (TF 16-1)

3rd Place Match

3rd Place Match - Zach Blevins (Eastern Michigan) won by decision over Tyler Meisinger (Michigan - Unattached) (Dec 6-4)

5th Place Match

5th Place Match - Dylan Dolph (Ohio Northern) won by decision over Zachary Vatalare (University of Michigan Club) (Dec 4-1)

 

Open - 157

1st Place - Mark Bozzo of Michigan State

2nd Place - Austin Hiles of Michigan State

3rd Place - Blake Montrie of Central Michigan

4th Place - Lake Bennett of Olivet

5th Place - Dylan Stocker of Indiana Tech - Unattached

6th Place - Jon Watkins of Indiana Tech

1st Place Match

1st Place Match - Mark Bozzo (Michigan State) won by decision over Austin Hiles (Michigan State) (Dec 6-4)

3rd Place Match

3rd Place Match - Blake Montrie (Central Michigan) won by injury default over Lake Bennett (Olivet) (Inj. 0:00)

5th Place Match

5th Place Match - Dylan Stocker (Indiana Tech - Unattached) won by forfeit over Jon Watkins (Indiana Tech) (FF)

  

Open - 165

1st Place - Sage Castillo of Central Michigan

2nd Place - Jacob Thompson of Ohio Northern

3rd Place - Jake Weimer of Indiana Tech

4th Place - Max Dole of Ohio Northern

5th Place - Nicholas Guerra of Olivet

6th Place - Corey Perkins of Muskegon Community College

1st Place Match

1st Place Match - Sage Castillo (Central Michigan) won by fall over Jacob Thompson (Ohio Northern) (Fall 1:33)

3rd Place Match

3rd Place Match - Jake Weimer (Indiana Tech) won by fall over Max Dole (Ohio Northern) (Fall 1:56)

5th Place Match

5th Place Match - Nicholas Guerra (Olivet) won by injury default over Corey Perkins (Muskegon Community College) (Inj. 5:00)

  

Open - 174

1st Place - Jordan Atienza of Central Michigan

2nd Place - Garrett Sutton of Michigan - Unattached

3rd Place - Gabe Koontz of Indiana University 

4th Place - Clayton Davidson of Ohio Northern

5th Place - Tyler Blagg of Muskegon Community College

6th Place - Seth Ferguson of Indiana Tech - Unattached

1st Place Match

1st Place Match - Jordan Atienza (Central Michigan) won by decision over Garrett Sutton (Michigan - Unattached) (Dec 10-6)

3rd Place Match

3rd Place Match - Gabe Koontz (Indiana University ) won by major decision over Clayton Davidson (Ohio Northern) (Maj 15-1)

5th Place Match

5th Place Match - Tyler Blagg (Muskegon Community College) won by fall over Seth Ferguson (Indiana Tech - Unattached) (Fall 2:57)

  

Open - 184

1st Place - Trent Hullett of Alma College

2nd Place - Nick May of Michigan State

3rd Place - Wyatt WIlson of Indiana University 

4th Place - Ryan Clark of Olivet

5th Place - Jaalen Banner of Triton College

6th Place - Logan Beaudoin of Olivet

1st Place Match

1st Place Match - Trent Hullett (Alma College) won by decision over Nick May (Michigan State) (Dec 3-2)

3rd Place Match

3rd Place Match - Wyatt WIlson (Indiana University ) won by decision over Ryan Clark (Olivet) (Dec 4-1)

5th Place Match

5th Place Match - Jaalen Banner (Triton College) won by major decision over Logan Beaudoin (Olivet) (Maj 12-4)

  

Open - 197

1st Place - Landon Pelham of Central Michigan

2nd Place - Blake Rypel of Indiana University 

3rd Place - Jake Hinz of Indiana University 

4th Place - Jake Masengale of Indiana University 

5th Place - Baker Hadwan of Muskegon Community College

6th Place - Evan Hickey of Ohio Northern

1st Place Match

1st Place Match - Landon Pelham (Central Michigan) won by fall over Blake Rypel (Indiana University ) (Fall 0:28)

3rd Place Match

3rd Place Match - Jake Hinz (Indiana University ) won by injury default over Jake Masengale (Indiana University ) (Inj. 0:00)

5th Place Match

5th Place Match - Baker Hadwan (Muskegon Community College) won by decision over Evan Hickey (Ohio Northern) (Dec 7-4)

 

Open - 285

1st Place - Matt Stencel of Central Michigan

2nd Place - Adrian Vuksani of Muskegon Community College

3rd Place - Christian Rebottaro of Michigan State

4th Place - Tyrus Kemp of Central Michigan

5th Place - Nathan Barcaskey of Ohio Northern

6th Place - Jonathon Morris of Muskegon Community College

1st Place Match

1st Place Match - Matt Stencel (Central Michigan) won by fall over Adrian Vuksani (Muskegon Community College) (Fall 1:23)

3rd Place Match

3rd Place Match - Christian Rebottaro (Michigan State) won by decision over Tyrus Kemp (Central Michigan) (Dec 5-3)

5th Place Match

5th Place Match - Nathan Barcaskey (Ohio Northern) won by decision over Jonathon Morris (Muskegon Community College) (Dec 4-0)